ADR veszélyes áru szakterületen vállaljuk:
A vállalkozása számára szükséges ADR/veszélyes áru 1.3 fejezet szerinti oktatások megtartását.
Kinek kell az Adr oktatáson résztvenni ?
ADR oktatást kell kapniuk a veszélyes áru szállításában résztvevő dolgozóknak:
- feladónak, berakónak, csomagolónak, töltőnek
- fuvarozónak, szállítónak (gépjármű vezetőjének és személyzetének)
- kirakónak
-
a címzettnek
- a vállalkozásánál keletkezett veszélyes hulladék feladási eljárási során (az okmánykitöltőknek)
Ki tarthatja meg az adr oktatasokat
- Az ADR oktatásokat kizárólag ADR veszélyes áru szállítási biztonsági tanácsadó végzettséggel rendelkező szakember tarthatja meg.
Az ADR oktatások fajtái:
- általános tájékoztató oktatás: a személyzetnek meg kell ismernie a veszélyes áruk fuvarozására/szállítására vonatkozó előírásokat;
- munkakörre (feladatra) szakosított oktatás: személyzetet feladatával és felelősségével arányban álló részletességgel ki kell oktatni a veszélyes áruk szállítására vonatkozó szabályzatok előírásaira;
- Az ADR oktatást rendszeres időközönként - legalább kétévente - szükséges tartani, valamint munkába állás előtt, új veszélyes áru szállítása esetén, illetve baleset bekövetkezése után.
- biztonsági képzés: a személyzetet ki kell oktatni a veszélyes áruk által képviselt veszélyekről és kockázatról azzal arányban, hogy a veszélyes áruk szállításakor, be- vagy kirakodásakor bekövetkező baleset esetén mekkora a sérülés veszélye, illetve mennyire van kitéve a veszélyes áru hatásának.
Milyen esetekben szükség akár havi rendszereséggel ADR tanácsadót alkalmazni?
- veszélyes áru telephelyen kívüli szállítása esetén, ideértve a szállításhoz kapcsolódó feladást is; árunak a szállítás során történő ideiglenes tárolása esetén;
- a veszélyes áru becsomagolása, töltése, be- és kirakodása, ürítése esetén, valamint
- a veszélyes hulladékok csomagolása, szállítása, begyűjtése, kirakódása esetén.
Mire a jó a tanácsadó és az ADR oktatásokon kívül még miben is tudjuk támogatni cégének a tevékenységét?
- Alapvető funkciója az őt kinevező vállalkozás veszélyes áruk szállításával kapcsolatos tevékenységének folyamatos felügyelete, ezen keresztül pedig legfőképpen az alábbi feladatok ellátása:
- Auditokban, hatósági ellenőrzésekben történő részvétel cégképviselet, ADR-s cég átvilágítások:
A tanácsadó szakmai tudásával képviseli a vállalkozást üzleti partnereivel folytatott egyeztetései, szerződések előkészítése, megkötése, esetleges jogviták során, továbbá bármilyen, a szállítási tevékenységet ellenőrző hatósággal folytatott eljárás során. A vállalkozásának a fentiekre való felkészülés tekintetében hathatós segítséget nyújtunk.
- Szabályzatok, munkaköri dokumentációk:
Tanácsadói feladatként jelenik meg az érintett munkatársak részére előírt szabályzatok meglétének, megfelelőségének vizsgálata is. A tanácsadó közreműködik a hatályos veszélyes áru – előírásokat maradéktalanul tartalmazó munkaköri dokumentáció(k) kidolgozásában.
- Cégfelmérés, folyamatos felügyelet:
Ennek során első körben felméri a vállalkozás tevékenységének részleteit, meghatározza a betartandó előírásokat és írásos javaslatot tesz az esetleg szükséges korrekcióra.
- Tanácsadói dokumentációk:
A vállalkozások és az ellenőrzést végző hatóságok részére a biztonsági tanácsadónak minden év elteltével jogszabályban meghatározott terjedelmű éves jelentést kell készítenie, melyben összegzi a vállalkozás eltelt évben végzett veszélyes áru – szállítási tevékenységét. A dokumentumot a vállalkozásnak öt évig őriznie szükséges.
Szintén a tanácsadó jogszabályban rögzített kötelessége, hogy a szállítással összefüggő rendkívüli eseményeket követően baleseti jelentést készítsen és juttasson el az érintett hatóság részére. Az ilyen eseményeket a hatályos ADR 1.8.5 szakasza mutatja be.